9 rocznica Jednostki Wojskowej Agat
Elitarni
9 rocznica Jednostki Wojskowej Agat
3 miesiące temu — Dawid Ptak

JW Agat została sformowana na podstawie Decyzji MON Nr PF-62/Org./SSG/ZOiU-P1 z dnia 18 marca 2011 r. 

Jednostka ta została sformowana na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, przejmując jego kompleks koszarowy oraz część kadry. Termin sformowania podstawowych komórek jednostki wyznaczono na 30 czerwca 2011 roku, tak by jednostka od 1 lipca 2011 roku mogła rozpocząć oficjalne funkcjonowanie w składzie Wojsk Specjalnych. 

Pomimo że Agat jest najmłodszą krajową jednostką podlegającą pod Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, to służą w niej osoby które zbierały doświadczenie w wielu zapalnych miejscach na świecie. Choćby w Kongu, Czadzie, Afganistanie, Libanie, Iraku, Kosowie czy Bośni i Hercegowinie. 

Żołnierze tej jednostki wspierają operacje specjalne GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów i Formozy. Są wszechstronnie wyszkoleni i gotowi do działania na tyłach wroga oraz do walki z przeciwnikiem uzbrojonym w ciężki sprzęt.

Do podstawowych zadań żołnierzy tej jednostki należą akcje bezpośrednie: napady, zasadzki, rajdy, misje snajperskie, naprowadzenie na cel lotnictwa i artylerii. Komandosi z Gliwic mogą także wspierać operacje wywiadowcze, antyterrorystyczne i chronić ludzi lub ważne dla państwa miejsca.

Z okazji swojego święta życzymy całej JW Agat wielu sukcesów oraz bezpiecznego powrotu do rodzin z zadań jakie zostały Wam powierzone.

Fot. agat.wp.mil.pl/

Komentarze (0)